• info@tandisphysiotherapy.ir
 • 09354116088

درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی

درمان پوکی استخوان با فیزیوتراپی، پوکی استخوان بیماری است که با ضعیف شدن استخوان ها همراه است و در نهایت، منجر به بروز شکستگی استخوان ها در نواحی مختلف بدن خواهد شد. افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند، می توانند از مزایای فیزیوتراپی در به حداقل رسیدن احتمال زمین خوردن که می تواند از جمله دلایل شکستگی استخوان باشد، بهره مند شوند؛ هم چنین در افرادی که دچار شکستگی استخوان شده اند فیزیوتراپی می تواند به بهبود دامنه حرکتی، استقامت بیشتر عضلات و احیای عملکرد کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پوکی استخوان با فیزیوتراپی بیمارستان تندیس همراه شوید.

علت اصلی بروز پوکی استخوان به طور قطعی مشخص نیست، با این حال احتمال بروز این اختلال با بالا رفتن سن افزایش می یابد و توجه داشته باشید که در خانم ها بیشتر از آقایان شایع می باشد. این در صورتی است که اگر فردی سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان داشته باشد بیشتر از دیگران در معرض این بیماری خواهد بود.
یکی از مهمترین دلایل بروز پوکی استخوان در خانم ها با کاهش سطح استروژن بعد از یائسگی اتفاق می افتد که بسیار شایع نیز است، از دیگر عوامل موثر می توان به استعمال دخانیات، مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، رژیم غذایی ناسالم و عدم تحرک بدنی اشاره کرد.

انواع پوکی استخوان

پوکی استخوان به دو دسته تقسیم می شود:

– دسته اول که عمدتا در خانم ها و بعد از یائسگی و به دلیل تغییرات هورمونی ظاهر می شود.
– دسته دوم که در خانم ها و آقایان بالای ۷۰ سال دیده می شود.

نوعی پوکی استخوان ثانویه وجود دارد که خانم ها وآقایان در هر رده سنی را درگیر می کند و دلیل آن سابقه ابتلا به شرایط خاص پزشکی و یا مصرف طولانی مدت استروئیدها می باشد.

علائم و نشانه های پوکی استخوان

 • در واقع، پوکی استخوان با علامت و نشانه خاصی همراه نیست.
 • این بیماری تا زمانی که شکستگی در ناحیه ای از بدن اتفاق بیفتد قابل مشاهده نمی باشد و تشخیص آن نیز تا این زمان به تاخیر خواهد افتاد.
 • مچ دست، لگن و استخوان های ستون فقرات بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند.
 • پوکی استخوان از طریق تست هایی مانند اشعه ایکس، MRI، سی تی اسکن و تراکم سنجی استخوان تشخیص داده می شود.

درمان قطعی پوکی استخوان

 1. درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد، شاید با شنیدن این جمله کاملا ناامید شوید اما درمان با هدف کاهش احتمال شکستگی و با توجه به میزان پیشرفت بیماری، سن، جنسیت و سبک زندگی بیمار در نظر گرفته می شود و می تواند شما را تا حدودی از خطر شکستگی های طاقت فرسا دور نگه دارد.
 2. در این شرایط از بیمار خواسته می شود استعمال سیگار را کنار بگذارد.
 3. مصرف الکل را محدود کند.
 4. مصرف کلسیم و ویتامین D را افزایش دهد.
 5. آن چه که اهمیت دارد این است که در خصص مزایا و معایب مصرف داروها و هورمون درمانی با پزشک مشورت داشته باشید.
 6. انجام فیزیوتراپی و تمرینات بدنی جز بخش اصلی و مهم بازتوانی بعد از شکستگی و پیشگیری از برزو شکستگی های بعدی در آینده می باشند که می تواند در بیشتر مواقع شما را از صدمات بیشتر ایمن نگهدارد.

فیزیوتراپی در درمان پوکی استخوان

فیزیوتراپی نقش مهمی را در کاهش احتمال بروز شکستگی ایفا می کند و باعث می شود عملکرد استخوان ها بعد از شکستگی به حالت طبیعی برگردد، اگر افراد مسن زمین بخورند و دچار شکستگی شوند نیاز است چند هفته ای را در بیمارستان بستری باشند تا قوای عضلانی و حرکتی خود را به دست بیاورند.
زمانی که بیمار در بیمارستان بستری است، مهم است که تمرینات فیزیوتراپی انجام شود. ممکن است کمی زمان ببرد تا بیمار بتواند راه برود و قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود باشد.

افراد مبتلا به پوکی استخوان، می توانند از مزایایی که فیزیوتراپی به همراه دارد، بهره مند شوند. از جمله:

 • کاهش احتمال زمین خوردن
 •  کاهش احتمال شکستگی
 • تسکین درد
 • بهبود دامنه حرکتی و عملکردی
 • رفع وابستگی به دیگران
 • یادگیری انجام تمرینات در منزل

فیزیوتراپی در درمان پوکی استخوان

نتیجه گیری

در طی روند درمانی پوکی استخوان با فیزیوتراپی مجموعه ای از تمرینات توسط فیزیوتراپ به بیمار آموزش داده می شود تا در منزل به کار گرفته شود. این تمرینات با هدف بهبود استقامت بازوها و پاها و برقراری تعادل بیشتر بدن انجام می شود و قبل از ارائه تمرینات، ارزیابی ها و معاینات دقیقی از سوی پزشک انجام خواهد شد و در نهایت برای حفظ ایمنی بیشتر شما تمامی نکات ایمنی رعایت خواهد شد.اگر شما هم به دنبال یک فیزیوتراپی در جردن تهران هستید میتوانید از خدمات فیزیوتراپی تندیس استفاده نمایید.

Source: https://www.physio.co.uk/what-we-treat/elderly/osteoporosis.php

5/5 (1 نظر)

پیام بگذارید