• info@tandisphysiotherapy.ir
 • 09354116088

درمان با فیزیوتراپی عضلات کف لگن

dکف لگن متشکل از عضلاتی است که به صورت ارادی کنترل می­شوند. این عضلات کوچک از کمر، روده، مثانه و رحم محافظت می­کنند. همچنین کنترل ارادی حرکات مثانه، دفع و عملکرد جنسی طبیعی بر عهده­ی این عضلات می­باشد.

به همین دلیل، تقویت عضلات لگنی اهمیت فراوانی دارند. به مرور زمان با روند پیری جسم یا در طی دوران بارداری، یائسگی، شکستن لگن و انجام بعضی جراحی­ها ( مانند هیسترکتومی و پروستاکتومی سلامت این عضلات به خطر می­افتد و عضلات کف لگنی، توانایی کنترل حرکات انقباضی خود را از دست می­دهند. یا در حالت عکس، قدرت انقباض این عضلات به قدری شدید است که عملکرد طبیعی دفع و عملکرد جنسی بدن مختل می­شود.

همچنین پرولاپس (افتادگی) اندام­ های داخلی بدن مشکل حادی برای افرادی که در معرض فشارهای شدید جسمی بوده­ اند به وجود می­آورد. افتادگی این اندام ­های حیاتی بدن، زمینه ­ساز بیماری­ های مرتبط می­شود. بهترین راه برای درمان این اختلالات فیزیوتراپی عضلات کف لگن می­باشد. ما در این مقاله به بررسی بیشتر این روش خواهیم پرداخت.

اختلال عضلات کف لگن چیست؟

اختلال کف لگن زمانی ایجاد می­شود که ماهیچه­های کف لگن به هر دلیلی بیش از حد ضعیف یا سفت شوند. یا رباط ­های لگنی در اثر ضربه و آسیب پاره یا کشیده شوند. این اختلالات را میتوان از طریق  فیزیوتراپی عضلات کف لگن درمان کرد. مشکلات ماهیچه ه­ای کف لگن به دو دسته­ ی کلی تقسیم می­شود:

 1. عضلات کف لگنی سست:

در صورتی که عضلات لگنی سست باشند منجر به بی­ اختیاری فشاری اندام ­های داخل لگن می­شود. برای مثال در بی­ اختیاری فشاری ادرار فرد هنگام خنده، سرفه، دویدن و هرگونه فشار ناگهانی و زیاد کنترل ادرار خود را از دست می­دهد. در صورتی که این عضلات بسیار سست باشند، اندام­های داخل لگن همچون مثانه رحم و مقعد پایین می ­افتند. که به این حالت پرولاپس گفته می­شود.

 1. عضلات کف لگن بیش از حد فعال:

در این حالت عضلات لگنی بسیار منقبض و سفت می­شوند. این اقباض بیش از حد می­تواند باعث یبوست، تکرر ادرار، درد در اندام­ های تناسلی، درد در اطراف مقعد و دنبالچه، یبوست، درد جنسی هنگام مقاربت یا پس از آن و درد مزمن کمر و لگن بشود.اختلال عملکردی عضلات کف لگن طیف وسیعی از بیماری­ ها و مشکلات را شامل می­شود که به طور کلی در یکی از دو دسته­ ی بالا قرار می­گیرند. بسیاری از این اختلالات با تمرین ­های فیزیوتراپی کف لگن قابل درمان هستند.

اختلال عضلات کف لگن چیست و راه های درمان ان

نشانه­ های رایج اختلالات کف لگن را بشناسید

اختلالات کف لگن طیف وسیعی از علائم را دارند که شما با بهره گیری از فیزیوتراپی عضلات کف لگن میتوانید آن را درمان کنید. از معمول ترین این علائم می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یبوست
 • تکرر دفع مدفوع
 • درد هنگام دفع ادرار و مدفوع
 • درد در هنگام مقاربت یا بعد از آن
 • تکرر ادرار
 • خروج غیر ارادی گاز معده ( می­تواند به همراه خروج مدفوع نرم باشد)
 • دفع اورژانسی ادرار (بدون داشتن حجم زیادی از ادرار)
 • بی ­اختیاری خروج غیرارادی ادرار هنگام عطسه، خنده، بلند کردن جسم سنگین یا ورزش

علت ایجاد اختلالات کف لگن چیست؟

به طور کلی، بیماری ­ها و هرگونه فشار شدید و ناگهانی بر عضلات لگنی باعث تضعیف این عضلات یا پارگی و شل شدن بافت­ های پیوندی آن می­شوند. فشار ناشی از زایمان طبیعی، چاقی، جراحی یا آسیب به لگن می­تواند باعث ایجاد اختلالات لگن بشود.

علت ایجاد اختلالات کف لگن چیست؟

فیزیوتراپی عضلات کف لگن چگونه انجام می­شود؟

روند درمانی در جلسه­ ی اول فیزیوتراپی عضلات کف لگن پس از معاینه مشخص می­شود. فیزیوتراپیست پس از معاینه­ و بررسی علل بروز اختلال لگنی، روش ­های درمانی مناسب و کارساز را پیشنهاد می­دهد.

برای مثال در درمان بی ­اختیاری ­های ادرار و مدفع و یبوست، درمان فیزیوتراپی با استفاده از بیوفیدبک ­تراپی، درمان­ های دستی و ورزش­های اختصاصی انجام می­گیرد. درمان­ های فیزیوتراپی در اختلالات لگن، ترکیبی از این روش­ ها می­باشد:

 • آموزش به بیمار: در جلسه­ ی اول معاینه توسط فیزیوتراپیست، علت­ های ایجاد اختلال توضیح داده می­شود. بیمار برای آشنایی بر روند درمانی و انجام تمرین­ ها همراه با مربی آموزش داده می­شود.
 • رفتار درمانی: طی جلسات فیزیوتراپی، بیمار با رفتارهای خطرساز و عادات غلط رژیم غذایی آشنا می­شود و با برنامه ­ای کامل آموزش می­بیند.
 • تحریکات الکتریکی و مغناطیسی: استفاده از جریان ­های الکتریکی یا مغناطیسی با استفاده از الکترودهایی بر روی پوست، درون واژن یا مقعد انجام می­شود. این جریان با هدف تقویت انقباض عضلات یا برطرف شدن اسپاسم شدید این عضلات انجام می­شود.
 • ماساژ درمانی، ورزش­ های اختصاصی: ورزش­های تقویتی با هدف تقویت عضلات لگن، تمرین­ های شل سازی اختصاصی به بیمار در جلسات فیزیوتراپی آموزش داده می­شود. درمان­ های دستی و ماساژ درمانی برای برطرف شدن گرفتگی ­های عضلانی در کمر و کف لگن کاربرد دارند.
 • بیوفیدبک تراپی : در این روش، قدرت عضلانی و تونوس ماهیچه ­های ناحیه­ی مقعد یا واژن، اندازه­گیری می­شود. این روش با کمک الکترودهای خارجی انجام می­گیرد.

روش­های گفته شده در بالا به همراه برنامه­ ی تمرینات خانگی، روش­ طب سوزنی، آموزش تنفسی و ریلکسیشن، بازآموزی وضعیت استقرار بدن و روش­های دارو درمانی برای مراجعه کننده تجویز می­گردد. انتخاب این روش ­ها به فرد درمانگر و فیزیوتراپیست بستگی دارد. فیزیوتراپیست با معاینه ­ی بیمار، به بررسی علل بروز این اختلال می­پردازد و بسته به وضعیت بیمار، ترکیبی از این روش­ های درمانی را به کار می­گیرد.

کلام آخر

فشار سنگین بر بدن، زایمان سخت، ورزش ­های سنگین یا حتی روند پیری طبیعی می­تواند بسیاری از عضلات بدن را تحت تاثیر قرار بدهد. مهم­ترین عضله در بدن که تحت فشار ناگهانی یا شدید، درگیر می­شود، عضلات لگنی هستند. عضلات لگنی، کوچک نازک و حساس هستند. رباط­ هایی که این عضلات را به دیواره­ی لگن متصل می­کنند در اثر فشار شدید می­تواند کشیده یا حتی پاره بشود. روش­ های فیزیوتراپی خصوصا فیزیوتراپی عضلات کف لگن در دهه ­های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. برای این مشکل هم، فیزیوتراپی روش­های درمانی فراوان و متنوعی در پیش می­گیرد. دیگر نیاز به تحمل دردهای شدید هنگام مقاربت، بلند کردن اجسام یا نشستن نخواهید بود. نیازی به تحمل مشکلات ناشی از بی­ اختیاری ادرار و مدفوع و یبوست نیست. با بهره-گیری از روش­های فیزیوتراپی عضلات کف لگن بر تمام مشکلات و دردهای این ناحیه غلبه کنید.

اگر از مشکلات ناشی از اختلالات کف لگن رنج میبرید ما در مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از بهترین و آخرین تجهیزات فیزیوتراپی روز دنیا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر برای هر دردی راه حلی هست، مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس هر روزه آماده ارائه مشاوره و راهکارهای درمانی به شما عزیزان میباشد.

درمان قطعی ضغف عضلات کف لگن به همراه فیزیوتراپی تندیس :

فیزیوتراپی تندیس واقع در جردن تهران به مدیریت جناب آقای مصطفی سلیمانی یکی از مجهزترین و بروزترین فیزیوتراپی ها در شهر تهران میباشد این مرکز یک مرکز فیزیوتراپی تخصصی برای درمان قطعی اختلالات کف لگن میباشد برای دریافت نوبت آنلاین از فیزیوتراپی تندیس کافیست با شماره : ۰۹۳۵۴۱۱۶۰۸۸ در تماس باشید .

 

0/5 (0 نظر)

پیام بگذارید