• info@tandisphysiotherapy.ir
 • 09354116088

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چگونه به ما کمک میکند؟

فیزیوتراپی یک حرفه درمانی و یک زیر شاخه مهم از پزشکی است که در آن متخصصان آموزش دیده ای بنام فیزیوتراپیست آسیب های جسمی و وضعیت سلامتی بیمار را ارزیابی و درمان می کنند. جلسات فیزیوتراپی علاوه بر اینکه می توانند به خودی خود گزینه ای کافی برای درمان بیماری های مختلف باشند گاها نیز میتوانند تنها نوعی درمان کمکی محسوب شوند که در کنار سایر درمان ها توسط پزشک تجویز می شود. در پاسخ به سوال اینکه فیزیوتراپی چیست باید به طور خلاصه بگوییم که فیزیوتراپی عملی درمانی است که به بازیابی یا بهبود توانایی های جسمانی افراد می پردازد. از فیزیوتراپی می توان برای درمان افراد در تمامی سنین تا زمانی که عملکرد حرکتی آنها بهبود یابد استفاده کرد. در تعریفی اولیه از فیزیوتراپی از آن به عنوان روشی برای تشخیص و درمان ناتوانی و بیماریها با روش های طبیعی یاد شده است. حال اگر به این رشته علاقه مند شده اید و به دنبال تعریفی مدرنتر از آن می گردید تا انتهای این مقاله از مرکز فیزیوتراپی تندیس با ما همراه باشید تا برایتان توضیح دهیم فیزیوتراپی چیست و چگونه میتواند به ما کمک کند.

فیزیوتراپی چگونه به ما کمک میکند؟

فیزیوتراپی چیست؟

در اصل فیزیوتراپی را میتوان هنر و علمی توصیف کرد که از طریق درک حرکت بدن به توسعه سلامت و پیشگیری از بیماری کمک میکند. اساس کار فیزیوتراپی بر مبنای ارزیابی و درمان بیماران، مدیریت و نظارت بر بیماری و مشاوره است. از منظری دیگر به سادگی می توان گفت فیزیوتراپی روشی بی خطر است که در آن از لوازم و روشهایی کاملا طبیعی برای درمان استفاده می گردد. با این حال، بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که فیزیوتراپی فقط ماساژ و ورزش است، اما این دو تنها بخش کوچکی از علم فیزیوتراپی هستند و این تصور کاملاً اشتباه است. فیزیوتراپی عبارت است از مراقبت های بهداشتی فیزیکی که با هدف تسکین درد، بهبود نحوه حرکت، پیشگیری از ناتوانی یا اجتناب از نیاز به جراحی و بسیاری از مزایای دیگر به بیماران یا کسانی که به آن نیاز دارند، ارائه داده می شود. حال بگذارید تا اندکی شما را با واژه فیزیوتراپیست نیز آشنا کنیم. فردی که به حرفه فیزیوتراپی می پردازد پس از اخذ مجوز کار در این تخصص به عنوان فیزیوتراپیست شناخته می شود. یک فیزیوتراپیست وضعیت سلامتی بیماران را ارزیابی می کند و سپس اقدام به تهیه یک برنامه درمانی عملی از طریق تمرینات برای بیمار می کند.

انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی را می توان به چندین بخش مختلف تقسیم کرد که شامل موارد زیر است :

 •  فیزیوتراپی در بیماری های ارتوپدی.
 •  فیزیوتراپی در بیماری های سالمندان.
 • فیزیوتراپی آسیب های گردن
 •  فیزیوتراپی در بیماری های نورولوژیک.
 •  فیزیوتراپی بیماری های قلبی و عروقی و ریوی (ccu)
 •  فیزیوتراپی در بیماری های کودکان.
 •  درمان مراقبت از زخم.
 •  وستیبولار تراپی: مجموعه ای از تمرینات برای کمک به بیمار برای بازگرداندن تعادل.
 •  فیزیوتراپی در بیوفیدبک کف لگن.
 •  فیزیوتراپی در زنان و زایمان
 •  فیزیوتراپی در بخش های بیمارستانی
 •  فیزیوتراپی در بخش مراقبت های ویژه (icu)
 •  فیزیوتراپی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (nicu)
 •  درمان قطعی واژینیسموس با فیزیوتراپی
 • فیزیوتراپی اختلال کف لگن

انواع فیزیوتراپی اشنایی با انواع ان

آیا فیزیوتراپی موثر است؟

حال که دیگر می دانید فیزیوتراپی چیست لازم است این نکته را نیز بدانید که بر اساس داده های آماری از هر ۱۰ بیماری که به فیزیوتراپیست مراجعه می کند ۹ بیمار بهبود علائم را می‌تواند به خوبی در خود احساس کند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که انتخاب یک فیزیوتراپیست خوب نیز تاثیر بسزایی در بهبود سلامت شما به واسطه این روش درمانی دارد. به همین دلیل است که انتخاب یک فیزیوتراپیست قابل اعتماد و باسابقه بسیار مهم می‌باشد. از آنجایی که فیزیوتراپی در ایران اغلب بسیار گران است، اهمیت انتخاب یک فیزیوتراپیست حرفه ای بیش از پیش می شود. شما با انتخاب یک فیزیوتراپیست ماهر ‌می‌توانید بهترین نتیجه را از جلسات خود بگیرید. مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس جردن با دارا بودن فیزیوتراپیست های حرفه‌ای می‌توانند به خوبی به بهبود شما کمک کند.

رایجترین روش های درمانی فیزیوتراپی کدامند؟

آیا بعد از گذراندن جلسات فیزیوتراپی درد تشدید می شود؟ فیزیوتراپی اغلب باعث ایجاد درد نمی شود، اما در برخی موارد، علل درد پس از فیزیوتراپی می تواند به دلیل برگشت جریان خون قوی به اندام آسیب دیده و نرم شدن عضلات پس از سفتی یا آتروفی عضلانی و عدم حرکت طولانی مدت باشد. در واقع احساس درد بعد از فیزیوتراپی یکی از علائم مثبتی است که نشان دهنده پاسخ بیمار به درمان است. در فیزیوتراپی از روش های زیاد و متنوعی برای درمان استفاده می شود. روشهای مورد استفاده در فیریوتراپی بستگی به نوع آسیب بیمار نیز دارد.

. از جمله پرکاربردترین و رایجترین روش های درمانی فیزیوتراپی عبارتند از:
• فیزیوتراپی با استفاده از گرما و حرارت
در روش گرما درمانی، دمای بافت به ۱۴ تا ۵۴ درجه سانتیگراد یا حتی بیشتر افزایش پیدا میکند، از این نوع فیزیوتراپی اغلب به هنگام آسیبهای عضلانی در افراد استفاده می شود. گرما باعث افزایش پمپاژ خون در ناحیه مورد نظر می شود. گرما سرعت هدایت عصبی را در بدن افزایش می دهد که باعث افزایش راندمان کار ماهیچه ای می شود که عصب از آن تغذیه می گردد. بطور خلاصه از این روش فیزیوتراپی می‌تون برای درمان کمردرد و دردهای مختلف مفاصل استفاده کرد.

رایجترین روش های درمانی فیزیوتراپی کدامند

بطور کلی دو نوع روش گرما درمانی وجود دارد:

۱٫روش های حرارت خشک که شامل درمان با مادون قرمزاست.
۲٫گرمای مرطوب که شامل بالش های حرارتی و همچنین بالش های مومی برای درمان است.

• درمان الکتروفیزیولوژیک
فیزیولوژی بدن انسان ثابت کرده است که تمام سلول های انسان دارای بار الکتریکی هستند، در داخل سلولها بارهای منفی و در خارج سلولها بارهای مثبت وجود دارد. بیماری و درد زمانی رخ می دهد که این تعادل به هم بخورد. این تحریک الکتریکی باعث تقویت عضلات مختلف مانند عضله چهار سر ران می شود و برای توانبخشی بعد از جراحی های زانو و جراحی های مرتبط با برداشتن رباط صلیبی (آسیب معروف بازیکنان فوتبال) و همچنین در گرفتگی عضلات استفاده می شود.

• فیزیوتراپی اولتراسوند
فیزیوتراپی اولتراسونیک دو نوع دارد که یکی حرارتی و دیگری غیر حرارتی است که تاثیر هر کدام به شرح زیر است:

۱٫اثر حرارتی اولتراسوند: این روش باعث افزایش خاصیت ارتجاعی فیبرهای کلاژن موجود در بافتها، افزایش پمپاژ خون، تسکین درد، کاهش تنش عضلانی میشود و همچنین به درمان سفتی مفاصل نیز کمک می‌کند.
۲٫اثر غیر حرارتی اولتراسوند تراپی: این روش نیز باعث از بین بردن باکتری ها و ویروس ها در ناحیه آسیب دیده، فعال سازی بافت سلولی و ترمیم مجدد آن و همچنین رفع اسکار ناشی از زخم های مختلف و یا جراحی ها میشود. اولتراسوند تراپی همچنین می‌تواند تا استخوان‌ مورد نظر در ناحیه آسیب‌دیده نفوذ کند و در درمان پارگی‌های عضلانی و آسیب‌های ستون فقرات و افزایش متابولیسم در ناحیه آسیب‌دیده کمک کند. از این روش به طور گسترده در پزشکی ورزشی استفاده می‌شود. این روش در درمان پارگی های عضلانی که ورزشکاران در حین ورزش های مختلف مانند فوتبال، تنیس، بسکتبال، والیبال و پرتاب نیزه در معرض آن قرار میگیرند، کارایی بالایی خود را ثابت کرده است.

بطور کلی دو نوع روش گرما درمانی وجود

• فیزیوتراپی با فونوفورز
فونوفورزیس یک روش مدرن است که دانشمندان آن را از درمان اولتراسوند به دست آوردند. دانشمندان متوجه شدند در این روش امواج میتواند نفوذپذیری لایه بیرونی پوست را افزایش دهند و در نتیجه به دارو اجازه دهند تا به سد پوستی عضلات نفوذ کند و اثر دارو را به خوبی در داخل پوست پخش کند.

• فیزیوتراپی با لیزر
در فیزیوتراپی استفاده از لیزر درمانی سالهاست که مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. دو نوع رایج لیزر که این روزها بیشتر شاهد استفاده از آنها در مراکز فیزیوتراپی می‌باشیم دو نوع لیزر کم توان و پرتوان هستند. هدف اصلی از استفاده از لیزر در توانبخشی استفاده از نوعی نور جهش یافته و تقویت شده می باشد که بتواند اندازه مشخصی از انرژی را به منطقه مورد نظر به منظور بهبودی انتقال دهد. حال با استفاده از لیزر پرتوان فیزیوتراپیست ها می توانند آن بافت هایی را که درگیر التهاب گشته اند را شناسایی کرده و درمان کنند. برای مثال استفاده از لیزر پرتوان به منظور درمان کمردرد مزمن یکی از رایج ترین کاربرد های لیزر پرتوان می‌باشد. لیزر پرتوان بسیار تخصصی تر از کم‌توان عمل می‌کند و بر همین اساس نیاز به فردی متخصص به هنگام استفاده دارد.
• فیزیوتراپی با یخ (سرما درمانی)
شاید خیلی ها فکر کنند که یخ در درمان اهمیت چندانی ندارد، اما علم پزشکی کارایی آن را در درمان بسیاری از آسیب ها و دردها ثابت کرده است. از کرایوتراپی یا سرما درمانی بلافاصله پس از بروز آسیب استفاده می شود و در این روش دمای ناحیه آسیب دیده کاهش داده میشود تا جریان خون به آن کم شده و در نتیجه عوارض آسیب نیز کاهش یابد. یخ درمانی میتواند درد و تورمی که در نتیجه آسیب ایجاد شده است را تسکین داده و تنش عضلانی را کاهش بخشد.برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در تهران میتوانید با واحد پشتیبانی فیزیوتراپی تندیس در ارتباط باشید.

درمان با فیزیوتراپی به چه عواملی بستگی دارد؟

فیزیوتراپی یک حرفه بهداشتی است که با متدهای درمانی خاص خود سبب بهبود افراد پس از آسیب، درد یا ناتوانی های حرکتی می شود. بهره مندی از خدمات فیزیوتراپی در مشکلات حرکتی و عملکردی ناشی از افزایش سن، آسیب، درد، بیماری یا عوامل محیطی میتواند بسیار مفید باشد.توجه داشته باشید که خدمات فیزیوتراپی باید حتما توسط کارشناس یا دکتر فیزیوتراپی که  دارای دانش کامل و سابقه علمی گسترده در زمینه علوم پایه پزشکی (مانند آناتومی انسان، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی) و همچنین دانش پزشکی در زمینه بیماری‌های مختلف است ارائه گردد.

درمان با فیزیوتراپی به چندین عامل مرتبط با هم بستگی دارد، از جمله :

 • بستگی به شرایط بیمار، و نیازهای خاص او دارد.
 • فیزیوتراپی به سرعت پاسخ بیمار به درمان، دوره نقاهت او و خود بیماری بستگی دارد. بستگی به بیمار و مشکل سلامتی او دارد.
5/5 (1 نظر)

پیام بگذارید