• info@tandisphysiotherapy.ir
 • 09354116088

واژینیسموس چیست و چرا برخی زنان به آن گرفتار میشوند؟ آیا این عارضه عوارض جانبی دارد؟ درمان این بیماری چگونه است؟ آیا واژینیسموس بر روابط زناشویی و باروری تأثیر می گذارد؟ مشکل واژینیسموس یک عارضه غیرارادی است که اغلب ناشی از ترس یا فوبیا از مرحله دخول در حین مقاربت است و نتیجه باورهایی است که در بین جوامع رواج یافته است مانند: وجود درد در هنگام نزدیکی یا احتمال خونریزی بعد از آن. در این مقاله از مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس مهمترین و تخصصی ترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما دوستان قرار میدهیم. پس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس عارضه‌ای است که باعث انقباضات غیرارادی ماهیچه‌های اطراف واژن میشود و مانع برقرای رابطه جنسی، قرار دادن تامپون و … در زنان میشود. رفلکس ایجاد شده در این فرایند به طور ناگهانی باعث منقبض شدن عضلات واژن شده و هر نوع نفوذ به واژن را، به خصوص مقاربت، دردناک و غیرممکن میسازد. این بیماری در دختران نوجوان و زنان در اوایل دهه بیست سالگی شایع تر است،  زیرا در این بازه سنی بسیاری از زنان جوان سعی می کنند از تامپون استفاده کنند یا رابطه جنسی داشته باشند.

واژینیسموس چیست؟

در اصل واژینیسموس یک بیماری نادر است و علت آن ناشناخته است. همانطور که گقتیم واژینیسموس اسپاسم غیرارادی و مداوم عضلات واژن در  صورت نفوذ هر چیزی مانند آلت تناسلی یا تامپون به داخل واژن است که این اسپاسم ها ممکن است باعث ایجاد مشکل یا درد در هنگام روابط جنسی شوند.  برخی از زنان پس از قاعدگی دچار واژینیسموس می ‌شوند ، زمانی که سطح استروژن آنها کاهش می یابد، خاصیت ارتجاعی و رطوبت واژن نیز کم میشود و روابط جنسی دردناک و گاهی غیرممکن می شود که ممکن است در برخی منجر به واژینیسموس شود.

انواع واژینیسموس کدامند؟

واژینیسموس به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

 •  واژینیسموس اولیه: در این حالت، شریک جنسی قادر به انجام دخول نمی‌باشد.
 •  واژینیسموس ثانویه: حالتی است که شریک جنسی یک بار توانسته عمل جنسی را انجام دهد ولی دیگر دیگر قادر به انجام آن نبوده که در این حالت ممکن است جراحی زنان، پرتودرمانی یا فیزیوتراپی نتیجه بخش باشد.

علت واژینیسموس چیست؟

تاکنون پزشکان نتوانسته‌اند دلیل اصلی بروز واژینیسموس را مشخص کنند و محتمل‌ترین احتمال آن اضطراب و ترس از رابطه جنسی است و دلایل آن  میتواند از یک زن تا زنی دیگر متفاوت باشد. برخی از زنان فقط در حین مقاربت از این عارضه رنج می برند ولی برخی دیگر ممکن است تحت تأثیر هر چیزی قرار گیرند، بنابراین دلایل واژینیسموس ممکن است چندگانه باشد. در این بخش از مرکز فیزیوتراپی تندیس سعی کرده ایم تا مهمترین علل واژینیسموس را ذکر کنیم:

 • سوء استفاده جنسی یا تجربه های دردناک گذشته

 اگر اولین تجربه رابطه جنسی با درد ناشی از عدم تدبیر شریک زندگی همراه بوده باشد، ممکن است زن در برخوردهای جنسی بعدی دچار واژینیسموس شود. همچنین اگر  زنی مورد تجاوز جنسی قرار گیرد ممکن است به این عارضه دچار شوند.

 • ترس از درد همراه با مقاربت

ترس از از دست دادن پرده بکارت در اولین رابطه جنسی میتواند منجر به گرفتگی عضلات  یا واژینیسموس شود.

 • عوامل روانشناختی

باورهای نادرست حاکم بر جامعه و عوامل روانشناختی نیز می‌توانند سبب درک منفی زنان در خصوص برقراری رابطه جنسی شود و در نهایت آنان را به این عارضه دچار سازند.

 • یائسگی

 برخی از زنان پس از یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن دچار واژینیسموس غیرارادی می شوند که منجر به خشکی ناحیه واژن می شود و فرآیند دخول را برای زن دردناک و طاقت فرسا می کند.

علت واژینیسموس چیست؟ در این بخش از مقاله به این میپردازیم که چرا این عارضه در خانم ها بوجود می اید

علائم واژینیسموس چیست؟

سفت شدن غیرارادی عضلات واژن اولین علامت واژینیسموس است، اما شدت این عارضه در زنان مختلف، متفاوت می‌باشد اما در همه موارد، انقباضات واژن سبب شده تا نفوذ دشوار یا غیرممکن گردد. کسانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، نمی توانند انقباضات ماهیچه های واژن خود را مدیریت یا متوقف کنند.  اصلی ترین علائم واژینیسموس به عبارت زیر است:

 1. گرفتگی اسپاسم واژن به اندازه ای که مقاربت را دشوار یا غیرممکن سازد.
 2. درد بیش از حد در حین رابطه جنسی.
 3. کاهش میل جنسی
 4. ترس از رابطه جنسی
 5. درد هنگام استفاده از تامپون
 6. درد هنگام معاینه

درمان واژینیسموس

به منظور تشخیص واژینیسموس، پزشک ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد  و در مورد سلامتی و سابقه جنسی از شما سؤالاتی بپرسد. واژینیسموس معمولا با استفاده از روش های زیر درمان می شود:

۱٫ مشاوره:

مشاوره شامل آشنایی با رابطه جنسی و برقراری صمیمیت بین همسران و آشنایی کامل با اندام های جنسی یکدیگر می شود. درمان واژینیسموس در وهله اول مستلزم مشارکت همسر برای برداشتن بار روانی از دوش زن و تلاش برای کسب اعتماد به نفس و رهایی از این مشکل است.

۲٫ تمرینات ورزشی:

انجام تمرینات ورزشی مخصوصاً تمرینات کگل. تمرینات کگل به سفت شدن عضلات لگن کمک می کنند و به بیمار کمک میکنند تا بتواند عضلات مثانه و واژن خود را کنترل کند.

۳٫ استفاده از دیلاتور

انجام عمل جراحی برای گشاد کردن واژن یا استفاده از گشاد کننده های واژن مانند دیلاتورها میتواند به حل این مشکل کمک کند. قرار دادن دیلاتور در واژن، که روز به روز به اندازه آنها در طی چند هفته افزوده میشود، به باز شدن واژن و شل شدن عضلات کمک شایانی می‌کند.

راه های درمان واژینیسموس

۴٫ درمان موضعی

استفاده از بی حس کننده های موضعی همانند لیدوکائین و سایر کرم های ترکیبی می‌‌تواند تا حد زیاد درد ناشی از این عارضه را کم کند.

۵٫ فیزیوتراپی کف لگن

شرکت در جلسات فیزیوتراپی به شما خواهد آموخت که چگونه میتوانید ماهیچه های کف لگن خود را شل تر کنید. مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس با دارا بودن سابقه‌ای بی نظیر در درمان اختلالات کف لگن و واژینیسموس می‌تواند انتخاب مناسبی برای درمان بیماری های شما باشد.

کلام اخر

به اسپاسم ماهیچه‌های واژن زنان به هنگام هرگونه دخول واژینیسموس گفته می شود. عوارض واژینیسموس می‌تواند در زنان مختلف متفاوت باشد. دیسپارونیا یا رابطه جنسی دردناک را می توان اولین علامت ابتلا به واژینیسم دانست. پزشکان دقیقاً نمی دانند که علت اصلی بروز واژینیسموس چیست اما معمولاً با ترس و یا اضطراب از داشتن رابطه جنسی مرتبط است. فیزیوتراپی یکی از راه‌های قابل اعتماد به منظور درمان واژینیسموس می‌باشد. فیزیوتراپی می تواند به زنان مبتلا به این عارضه آموزش دهد که چگونه می‌توانند عضلات اطراف واژن خود را کنترل کنند و از اسپاسم جلوگیری نمایند. مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس تلاش می کند تا با ارائه خدمات حرفه ای و با بهره‌مندی از برترین تجهیزات پیشرفته نقش موثری در بهبود سلامتی شما دوستان ایفا کند. مرکز فیزیوتراپی بیمارستان تندیس با دارا بودن سابقه ای بی نظیر در در مان واژینیسموس میتواند به خوبی به عزیزانی که به این عارضه مبتلا گشته اند کمک کند.

 

5/5 (1 نظر)
8 نظر
مریم
23 اسفند, 1400 پاسخ

سلام وقتتون بخیر من تازه ازدواج کردم در دخول با همسرم بسیار مشکل داریم نزدیکی بسیار برام دردناکه میخواستم بدونم ایا منم به این عارضه دچارم ؟ و راه درمانش چیه ؟

  hesammoazzami13755731
  23 اسفند, 1400 پاسخ

  سلام دوست عزیز شما باید ابتدا معاینه بشید و در صورت عارضه واژینیسموس میتونید درمانتونو شروع کنید این عارضه با فیزیوتراپی قابلیت درمان داره و هیچ مشکلی نداره

مهسا
23 اسفند, 1400 پاسخ

سلام من هنگام دخول با همسرم درد ببسیار شدیدی در ناحیه ورودی واژنم دارم ایا من به این بیماری مبتلا هستم ؟و سوال بعدیم ایا راه درمان داره ؟

  hesammoazzami13755731
  23 اسفند, 1400 پاسخ

  سلام بله احتمال دارد ولی باید معاینه دقیق تری صورت بگیره ، بله درمان قطعی و تضمینی واژینیسموس وجود دارد

زهرا مرادی
23 اسفند, 1400 پاسخ

سلام و درود من تازه ازدواج کردم و اصلا نمیتونم رابطه نزدیکی با شوهرم داشته باشم دخولم بشدت دردناکه من ایا به این عارضه دچار شدم ؟

  hesammoazzami13755731
  23 اسفند, 1400 پاسخ

  سلام بله احتمال مبتلاتون به واژینیسموس زیاده ولی باید معاینه دقیق تری براتون صورت بگیره ولی درمان قطعیتون با فیزیوتراپی امکان پذیره برای دریافت مشاوره کاقیست باما در تماس باشید

سعیده
23 اسفند, 1400 پاسخ

سلام و درودمن چندماهی هست نزدیکیم شروع شده با همسرم یه درد بسیار دردناکی هنگام نزدیکی دارم به حدی که نمیتونم ادامه بدم ایا من به این بیماری دچار شدم ؟ و ایا راه درمان قطعی داره ؟

  hesammoazzami13755731
  23 اسفند, 1400 پاسخ

  سلام سوالتون مشابه بود بله امکانش هست ولی باید معاینه دقیق تری صورت بگیره بله امکان درمانش هست

پیام بگذارید