• info@tandisphysiotherapy.ir
  • 09354116088

دردشانه و همه چیز درباره ان

  شانه درد یکی از آزاردهنده ترین چیزهایی است که زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار می دهد، اگر از درد مزمن شانه رنج می برید، باید به پزشک مراجعه کنید تا به صورت تخصصی تر منشا درد شما را بررسی کند به طور کلی ویژگی های شانه درد بسته به علت مشکل میتواند بسیار متفاوت باشد برای مثال درد ممکن است همیشه ثابت باشد، یا ممکن است تنها به زمان  حرکت دادن شانه محدود شود. همچنین  ممکن است درد شانه موقت یا مداوم باشد. در موارد تاندونیت یا بورسیت درد شانه خود را  به آرامی و به شکل  نوعی احساس ناراحتی همراه با مشکل خوابیدن روی شانه آسیب دیده نمایان میکند. شانه یخ زده نیز میتواند باعث درد و سفتی ناحیه شانه به هنگام حرکت شود. شانه‌ها انعطاف‌پذیری لازم برای حمل و حرکت آزادانه بازوها را فراهم می‌کنند، بنابراین اگر این ناحیه متحمل درد باشد، می‌تواند انجام فعالیت‌های روزانه ما را مانند شانه کردن مو یا لباس پوشیدن را بینهایت دشوار سازد. فیزیوتراپی یکی از متد درمانی بسیار سریع و بی خطر است که میتوانید با تکیه بر متدهای درمانی پیشرفته آن سلامتی مجدد خود را بازجویید.  

آرتروز شانه و همه چیز درباره ان

آرتریت یا التهاب مفصل شانه در نتیجه فرسایش مداوم و تدریجی غضروف مفصل شانه رخ می‌دهد که در نهایت منجر به ساییدگی استخوان‌ها به هم می‌شود و باعث التهاب در مفصل و احساس درد هنگام حرکت دادن آن می‌شود. انواع مختلفی از آرتریت شانه وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
  1. آرتروز شانه
استئوآرتریت یا بیماری دژنراتیو مفصلی در نتیجه ساییدگی تدریجی غضروف مفصل در اثر استفاده مداوم و افزایش سن (به خصوص بعد از ۵۰ سالگی) منجر به ارتروز میگردد. این نوع آرتریت می تواند در افراد جوان در نتیجه آسیب مستقیم به مفصل شانه رخ دهد و یکی از شایع ترین انواع آرتریت است.
  1. التهاب مفصل شانه در نتیجه آسیب
آرتریت شانه در نتیجه آسیب پس از ضربه مستقیم به شانه رخ می دهد و باعث فرسایش غضروف مفصل شانه می شود. آرتریت شانه می تواند در این مورد پس از آسیب در حین فعالیت های ورزشی، تصادفات رانندگی یا حتی سقوط رخ دهد که منجر به دررفتگی شانه یا شکستگی استخوان شانه می شود. این نوع آرتریت شانه در افراد جوان در اثر آسیب شایع است و احتمال بروز آن در گروه های سنی بالاتر نیز وجود دارد.
  1. آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک بیماری ایمنی است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی به سلول های غشای سینوویال (جداکننده استخوان های مفاصل) ایجاد می شود و در نتیجه منجر به فرسایش آنها و بروز التهاب و درد در مفاصل بدن از جمله مفصل شانه می شود. آرتریت روماتوئید اغلب هر دو مفصل شانه را به طور همزمان درگیر می کند.
  1. آرتریت شانه به دلیل پارگی تاندون
آرتریت شانه می تواند در نتیجه پارگی یک یا چند تاندون که مسئول حرکت گسترده شانه هستند  رخ دهد. اگر یک یا چند تا از این تاندون ها پاره شوند، ممکن است استخوان سر بازو به استخوان های مجاور ساییده شود و باعث التهاب در مفصل شانه شود.
  1. التهاب مفصل شانه به دلیل ایسکمی
اگر مفصل شانه در معرض شرایط خاصی قرار گیرد، ممکن است در بافت‌های مفصل و استخوان‌هایی که آن را تشکیل می‌دهند، مرگ رخ دهد، مانند: ضربات مستقیم یا بیماری‌های خاص مانند کم‌خونی داسی‌شکل و لخته شدن خون، استفاده مزمن از داروهای استروئیدی و… اعتیاد به الکل که منجر به کمبود یا عدم پرفیوژن خون در آن ناحیه و مرگ بافتی در آن می شود (نکروز آواسکولار). در صورت کمبود خون و مرگ بافت استخوانی، این امر منجر به فرسایش استخوان و تخریب تدریجی غضروف مفصل و در نتیجه بروز آرتروز می شود.  

فیزیوتراپی شانه یخ زده

شانه یخ زده یا همان کپسولیت چسبنده، به درد و سفتی شانه گفته میشود که در نهایت منجر به محدودیت حرکت شانه می گردد. مفصل شانه شامل سه استخوان است و توسط بافتی به نام کپسول احاطه شده است. با ابتلا به شانه یخ زده، این کپسول ضخیم و باریک می شود و حرکت شانه شما را دشوار می کند. شانه یخ زده را می توان از طریق دارو، فیزیوتراپی یا جراحی مدیریت و بهبود بخشید. دو نوع شانه یخ زده وجود دارد:
  • کپسولیت چسبنده اولیه
  • کپسولیت چسبنده ثانویه (اکتسابی).
  تشخیص و درمان تشخیص شانه یخ زده بر اساس تاریخچه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی است که شامل ارزیابی دقیق دامنه حرکتی کامل شانه میشود . روند درمان شانه یخ زده بر تسکین درد، کاهش تورم و بازگرداندن حرکت متمرکز است. فیزیوتراپی در بیشتر موارد، یک برنامه فیزیوتراپی به خوبی طراحی شده و تحت نظارت می تواند به بیماران مبتلا به کپسولیت چسبنده کمک کند تا درد را کاهش دهند و حرکت شانه را بازیابی کنند. فیزیوتراپی معمولاً شامل ترکیبی از تمرینات حرکتی و فعالیت های کششی است که به طور خاص برای شل کردن عضلات و بازگرداندن حرکت و عملکرد طراحی شده اند.
5/5 (1 نظر)